Fakültemizde “1. Balık Sağlığı Eğitimi” Çalıştayı düzenlendi…

Fakültemizde “1. Balık Sağlığı Eğitimi” Çalıştayı düzenlendi…

Fakültemiz tarafından 23 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinde “1. Balık Sağlığı Eğitimi” Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Su Ürünleri Fakültelerinden balık sağlığı çalışan çok sayıda akademisyenin yanında, Gıda TC Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü merkez teşkilattı ile Bakanlığın taşra teşkilatlarından birçok araştırmacı katılım gösterdi. Ayrıca TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü de uzmanlarının çalıştaya katılımını sağladı. Kamu kurumlarının yanında su ürünleri sektöründe çalışan Su Ürünleri Mühendisleri ve Su Ürünleri Fakültesi öğrencileri çalıştaya büyük ilgi gösterdi.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sibel Özesen Çolak’ın konuşması ile başladı. Dr. Çolak yaptığı konuşmada TC çalıştay süresince Su Ürünleri Fakültelerinde Balık Sağlığı ile ilgili verilen eğitimin ve diğer birçok konunun tartışılacağını, çalıştayı düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Daha sonra Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay ve İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz açılış konuşmalarını yaptı.

Açılış konuşmalarından sonra Su Ürünleri Fakültelerinden gelen akademisyenler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen uzmanlar ve Su Ürünleri Sektöründe Balık Sağlığı çalışan Su Ürünleri Mühendisleri tarafından sunumlar yaptı. Yapılan sunumlarda Balık hastalıkları ve su ürünleri eğitiminin tarihçesi, kültür balıkçılığında sağlık ve hijyen mevzuatı, balık sağlığı ile ilgili AB mevzuatı ve su ürünleri mühendisliğinde balık refahı uygulamaları, balık sağlığının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığındaki yeri, Su Ürünleri Fakültelerinde balık hastalıkları müfredatı, dünya balık sağlığı eğitiminden örnekler ve Türkiye’deki eğitimle karşılaştırılması, bilimsel çalışmalar yönünden balık refahı eğitimi, akvaryum sektöründe su ürünleri refahı uygulamaları tartışıldı. Sektörden katılım sağlayan bir uzman Balık sağlığı konusunda su ürünleri sektörünün Su Ürünleri Mühendislerinden beklentilerini anlattı.

Çalıştayın sonunda düzenli aralıklarla yapılması, eğitim ve meslek konusunda yol haritasının oluşturulması, çalıştay raporunun en kısa sürede yayınlanarak ilgili mercilerce paylaşılması kararlaştırıldı.

Katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür ederiz.

                                                                                                           Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı

27 Mart 2017
236 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

Balabanağa Mahallesi Ordu Caddesi No: 8 - PK34134 Laleli/İstanbul

Tel:Dekanlık (212) 455 57 00/16383

Öğrenci İşleri (212) 455 57 00/16420